منو اصفهان ، شاهین شهر ، خیابان عطار ، نبش فرعی 5 شرقی ، مجتمع اسمان - تلفن : 45321004 - 031
کلینیک آپادانا

رابطه رژیم گرفتن و ریزش مو ،افسانه یا واقعیت ؟

ریزش مو مشکل شایعی است که در فرد مبتلا نگرانی و اضطراب زیادی ایجاد میکند . کسی که ریزش مو دارد گمان میکند گویی درختی است که در حال از دست دادن برگهایش است!
از انجا که ریزش مو شایع است و علتهای مختلفی در ایجاد آن دخیلند در بین مردم باورهای مختلفی در علت یابی آن شکل گرفته است بعضی از این باورها درست و بعضی نادرست است .
از جمله این باورها ارتباط دادن رژیم های کاهش وزن با ریزش مو میباشد ، باوری که بخشی از آن درست است و بخشی نادرست است
نه تنها تصور مردم بلکه تصور بعضى از پزشکان و درمانگران تغذیه این است که رژیم های کاهش وزن از راه کمبود ویتامین منجر به ریزش مو میشوند تصوری که نمیتواند درست باشد ، چرا که در رژیم های متعادل كاهش وزن ، احتمال کمبود ویتامین کم است در کتب مرجع تغذيه ذکر شده است تا زمانی که کالری دریافتی روزانه بیشتر از ۱۲۰۰کیلوکالری باشد نیازی به مولتی ویتامین مکمل نيست.
اغلب رژیم های کاهش وزن به این حد از محدودیت کالری نمی رسند . ولی با این حال فرد ممکن است از ریزش مو شاکی باشد پس اگر علت ويتامين نيست چه عامل دیگری دخیل است ؟
در توضیح ریزش موقع رژیم به دو مساله باید دقت کرد ، مساله اول اینکه رژیم گرفتن و گرسنگی کشیدن متعاقب آن میتواند همراه استرس و فشار روانی برای فرد باشد این فشار میتواند خود را بصورت تلوژن افلويوم نشان دهد . تلوژن افلويوم واکنش موقت و برگشت پذیر موها در شرایط استرس است و نه تنها در رژیم گرفتن بلکه به دنبال بعضی بیماریهای داخلی کم خونی تب،جراحی ، حوادث استرس زا و ..اتفاق میافتد معمولا چند ماه بعد از حادثه موها میریزند ولی طی چند ماه بعد دوباره رویش مجدد و بازگشت موها اتفاق میافتد . پس اگر این مساله در رژیم گرفتن اتفاق بیافتد جای نگرانی نیست باید به مریض اطمینان داد که حتی بدون هیچ اقدامی موها طی چند ماه بهبود میابند .
مساله دیگر که توجه بیشتری میطلبد این است که ممکن است از ابتدا ریزش ناشی از رژیم نباشد بلکه صرفا با رژیم همزمان شده باشد
حقیقت این است که در زنان و مردان شایع ترین علت ریزش ، ارث و ژنتیک است این ریزش ممکن است بعد از بلوغ در هر سنی شروع گردد در نتیجه خیلی بعید نیست به صورت اتفاقی همزمان با رژیم آغاز شود .
مهمترین نشانه ریزش ارثی الگو دار بودن آن در موقع معاینه و مشاهده است ریزش ارثی چه در مردان چه در زنان بیشتر با خالی شدن جلوی سر و نازک شدن موهای این منطقه همراه است . به جز این ریزش مو در حالت ارثی بعد از قطع رژیم هم تداوم دارد از طرف دیگر در باور عمومی ، کمبود ویتامینها و عناصر معدنی مثل کلسیم و روی به صورت اغراق شده و غیر واقعی در بیماریهای مو و ناخن دخیلند در حالی که در عالم واقع ریزش مو واختلالات ناخن در بیش از ۹۹ درصد موارد به این عناصر ارتباطی ندارد .
در جمع بندی مطلب باید گفت بر خلاف باور متعارف و شایع ، کسی که اقدام به کاهش وزن میکند و رژیم متعادل میگیرد معمولا نه در معرض کمبود ویتامین است نه موهایش به صورت جدی یا برگشت ناپذیر خواهد ریخت.

کلینیک تخصصی آپادانا

دکتر محمد رفیع منزلت


آدرس مطب : اصفهان ، شاهین شهر ، خیابان عطار ، نبش فرعی 5 شرقی ، مجتمع اسمان
تلفن : 45321004 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پلاسما جت (پلکسر پلاس )پلاسما جت (پلکسر پلاس )

بارش الکترونی از پلاسما (گاز یونیزه حاوی مقادیر زیادی الکترون آزاد) به بدن انسان، گرمای زیادی را به طور کانونی بر روی سطح پوست منتقل می کند که باعث می شود . . . ... ادامه مطلب

کربوکسی تراپیکربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یا درمان با استفاده از گاز کربن دی اکسید از جمله روش‌های پرطرفدار و فراگیر جوانسازی پوست در دنیا است. قدمت این روش درمانی به دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی باز می‌گردد. ... ادامه مطلب

میکرونیدلینگمیکرونیدلینگ

ميكرونيدلينگ ،موثرترین روش جوانسازی و ترمیم پوست میباشد. میکرونیدلینگ با تحریک کلاژن سازی باعث ترمیم ساختار و عملکرد پوست آسیب دیده و تغییر یافته می گردد. ... ادامه مطلب

کلینیک آپادانا

امروزه کاشت مو طبیعی یا همان پیوند مو یک عمل بدون ریسک و پر طرفدار شناخته شده در دنیا است. افزایش ریزش مو به دلایل گوناگون و جستجوی راه حل برای داشتن موهای پرپشت، بازار کاشت موی طبیعی سر و.. را داغ کرده است.

تصمیم به کاشت مو، یک تصمیم مهم و کلیدی است. بهتر است فرد پیش از کاشت یا ترمیم مو از آمادگی کافی برخوردار باشد، چرا که کاشت مو بسیار حساس است و اگر به درستی صورت نگیرد و با روش های سنتی و غیر تخصصی انجام شود می تواند منجر به ریزش مجدد مو شود ، علاوه بر آن تاثیر بدی در روحیه آن فرد بگذارد. به همین منظور باید قبل از کاشت مو ، اطلاعات کافی از روش های مختلف کاشت موی سر داشته باشید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465